Hea teada
Vaktsineerimine

Minnes reisile, eriti kui reisisihiks on troopilised maad, on kasulik konsulteerida arstiga. Paljudesse riikidesse reisimiseks on kohustuslik teha kaitsepookimised. Vaktsineerimine sõltub reisisihist ja – ajast. Ühe-kahenädalasel ja pikemal turismireisid, kus külastatakse ka halbade hügieenitingimustega maakohti peab end vaktsineerima sihtmaal sagedamini esinevate haiguste vastu.

Reisides Vaikse ookeani regiooni riikidesse, samuti Aasiasse, Aafrikasse, Kesk- või Louna-Ameerikasse tuleks eelnevalt küsida arstilt nõu võimalike nakkushaiguste ning vajalike kaitsesüstimiste kohta. On riike, kus vaktsineerimistunnistust peetakse piiriületusel sama tähtsaks kui passi. Samuti on vaja arvestada sellega, et paljud kaitsesüustid tuleb teha mitu kuud enne reisile asumist.

Infot reisimisega seotud nakkushaiguste kohta leiate aadressil www.vaktsiin.ee

Reisidokument

Eesti kodaniku pass on eelkõige reisidokument, samuti isikut tõendav dokument. Passe väljastab Kodakondsus- ja Migratsiooniamet. Dokumendi taotluse esitamisest väljastamiseni kulub üldjuhul 30 päeva.

Pass on vajalik eeskatt siis, kui reisite väljapoole Euroopa Liitu. 15-aastastele ja vanematele isikutele antakse välja pass, mille kehtivusaeg on kuni 5 aastat. Igapäevane isikut tõendav dokument on ID-kaart, millega saab ka reisida Euroopa Liidu ja Euroopa Majanduspiirkonna (EEA) liikmesriikides. Kuigi alla 15-aastasel lapsel ei ole dokumendikohustust, vajab ta reisimiseks reisidokumenti – passi.

Lähemalt ID kaardi ja passi kohta leiate:  www.politsei.ee

Viisainfo

Reisile minnes palume teil alati täpsustada riiki sisenemise korda vastava riigi lähimast esindusest. Väliriikide esinduste kontaktid internetis leiate: www.wm.ee

Riigid, kuhu Eesti kodanikel on õigus siseneda viisata leiate: www.wm.ee

Mobiiltelefoniga helistamine välismaal

Kõikidel Eesti mobiiltelefonioperaatoritel on sõlmitud roaming-lepingud eestlaste jaoks olulisemate reisisihtkohtade telefonifirmadega. Täpset teavet riikide, hindade ja tingimuste kohta küsige oma mobiilside operaatorilt.

Kuigi enamus maailma kasutab mobiiltelefonides meil levinud GSM-standardit, siis on siiski väga palju sihtkohti, kus on kasutusel muud tehnoloogiad ja muud sagedused ning sellisel juhul peaks teie kasutatav telefon ka neid standardeid toetama. Andmesideteenused on roamingus ülikallid ning asjatute lisakulude vältimiseks tasub reisil olles telefonil sulgeda kõik andmesidevõimalused

Kasulikke linke:

Tollieeskirjad: www.wm.ee

Ilm maailmas: www.wunderground.com

Kohalikud ajad: times.clari.net.au

Tarbijakaitse-alane info: www.tarbijakaitseamet.ee

Valuutakursid: www.eestipank.ee