Torino ja Piemonte

Apuulia ringreis
8-päeva, lennuk + buss:
Bari, Otranto, Lecce, Polignano a Mare, Monopoli, Ostuni, Alberobello, Santa Maria di Leuca, Castel del Monte,
matkad kanjonides ja trullide maal, rahvamuusika,
veinide degusteerimine, mereandide õhtusöök,
mozzarella tootmine, orecchiette pasta valmistamine,
ajaloolised mõisad, Castellana koopad,
oliivipuude istandused, laevasõit piki Aadria mere rannikut
Reisikava:
1. päev
Tallinn – Riia, Riia – Bari Castel del Monte
Varahommikul alustame bussisõitu Riia lennujaama ning päeva teises pooles maandume Aadria mere äärsesse Apuulia pealinna, Baris.
Esimesel õhtul ootab meid müstilise Castel del Monte ümbrus. Iidsete astroloogiliste, mütoloogliste ja keerukate matemaatiliste valemite alusel ehitatud kaheksanurkset Castel del Monte lossi kutsutakse „Apuulia krooniks“, mis oma eriskummalise arhitektuuri tõttu on kantud ka UNESCO maailmapärandisse. Viinamarjaistanduste, oliivisalude ja mandlipuude keskel asuv loss koosneb kaheksast tornist, kaheksanurksest sisehoovist ja kahel korrusel asuvast kaheksast toast ning lisaks kõikjal valitsevale number kaheksale, mida peetakse lõpmatuse ja taassünni sümboliks, moodustavad sisehoovilt langevad varjud väidetavalt Fibonacci jadas avalduva kuldlõike. Paljud ajaloolased aga arvavad, et müstiline hoone varjab endas veelgi salajasi kodeeritud sõnumeid.
2. päev
Kanjonid, väikelinnad, veinimõis
Täna sõidame Apuulia loodusimesid avastama. Soovijatel on võimalik mööda Terra delle Gravine looduskaitseala mägiseid radu matkata ja ürgjõe sängides jalutada. Gravine rahvuspargi teeb eriliseks asjaolu, et siin asub kokku üle kuuekümne kanjoni, mis kahe suure poolkuuna otsapidi Aadria mereni ulatuvad. Võimsaim neist, 200-meetri sügavune ja 12 km pikkune Gravina di Laterza, kuulub Euroopa suurimate hulka. Lisaks imelistele vaadetele ja lummavale maastikule on kanjonite loodus ka erakordselt liigirikas – just kui Arizonasse sattunult võib siin kohata eksootilisi roomajaid ja kahepaikseid ning haruldasi loomi ja linde.
Edasi külastame üht paljudest lähistel asuvatest väikelinnadest, kus on säilinud siinse piirkonna ürgse asustuse jäljed. Õhtuks seame sammud Apuulia traditsioonilisse masseria’sse ehk jõukasse talupidamisse, kus kasvatatakse viinamarju ja oliive ning valmistatakse juustu, veini ja muid Itaalia köögi spetsialiteete. Kõigil soovijatel võimalik kohalikke veine degusteerida ja istanduse aladega tutvuda.  
3. päev
Lecce, rand, Santa Maria di Leuca, õhtusöök kalarestoranis
Täna viib tee meid Apuulia barokipealinna Leccesse. Kogu Lecce vanalinn on ehitatud kohalikku päritolu lubjakivist, mis ametlikult kannabki nime pietra Leccese ehk Lecce kivi. Jalutame mööda säravvalgeid Lecce tänavaid ning imetleme täiuslikkuseni poleeritud barokset katedraali ja Püha Risti basiilikat, mis esmapilgul näivad justkui marmorist tahutud.
Pärastlõunal seame sammud Joonia mere rannikule, et end ilusa ilma korral väikese suplusega värskendada või lihtsalt mõnusasti päikese käes peesitada.
Õhtuks jõuame Itaalia saapakontsa tippu – Santa Maria di Leuca nimelisse rannakuurorti. Türkiissinine meri, mahe lõunatuul, kohvikutest kostuv taranta ja õhku täitev soojade friselle’de, värskete tomatite ja oliivide lõhn... Itaallased ise kutsuvad Leucat „maailma otsaks ja ääreks“ ja parim viis sellest osa saada on hetkeks aeg maha võtta ja kõigi meeltega ümbritsevat ilu nautida.
Soovijatel on võimalik õhtustada kalarestoranis ja proovida mitmesuguseid kohalikke roogi, mis mereäärsele asukohale iseloomulikult on rikkad kõikvõimalike mereandide poolest..
4. päev
Aadria mere rannik, Castro, laevasõit, Otranto, rahvamuusika
Hommikul alustame oma teekonda mööda Apuulia lõputut rannajoont, kõikjal saatmas maalilised vaated türkiissinisele Aadria merele. Peatume Salento ranniku pärliks kutsutud Castros, et jalutada mööda kalurimajakestega tänavaid ja koopasuudega ääristatud rannajoont. Suurimat neist kutsutakse Zinzulusaks ehk kohalikus dialektis „kaltsuks“, mida stalaktiitide kaunistatud kõrged koobaste laed meenutavad.
Soovijatel on võimalik osaleda merekruiisil, et laevapardal peesitades künka otsas kõrguvat keskaegset kindluslinna imetleda.
Merelt tagasi, sõidame mööda rannikuäärset maanteed edasi Otrantosse, Itaalia kõige idapoolsemasse linna. Otranto oli juba Rooma aegadel ühenduseks Oriendiga ja siia on jätnud oma jälje nii kreeklased, roomlased, bütsantslased kui türklased. Jalutame mööda vanalinna kohvikute ja butiikidega ääristatud valgete fassaadidega tänavaid ja imetleme linna täielikult säilinud võimsaid kaitsemüüre. Huvilistel tasub külastada Otranto katedraali, mille põrand on täies ulatuses mosaiikpildiga kaetud ja mis on muuhulgas suurim säilinud mosaiikpõrand terves Euroopas. Pildil kujutatud elupuu ja selle juurde kuuluvad stseenid on täis müstilisi sümboleid, mille kogu tähendus on kunstiteadlastele tänini mõistatuseks.
Õhtul on soovijatel võimalik nautida Apuulia traditsioonilist taranta muusikat ja tantsu, mille juured ulatuvad Kreeka mütoloogiasse ja mis on nime saanud ilusa kuid ohtliku tarantli järgi. Kohalikud nimelt usuvad, et tarantlilt hammustada saanu ainus võimalus ellu jääda on mürk endast metsiku tantsuga välja vihtuda.
5. päev
Matk trullide maal,
orecchiette pasta valmistamine, Ostuni
Hommikul viib tee meid Valle d’Itria metsikute punase saviga kaetud põldude vahele – opuntsiate, oliivisalude, kivimüüride ja traditsiooniliste trulli majakeste juurde. Ühekordsed koonusekujulise katusega trullid on lisaks oma kujule erilised ka selle poolest, et on ehitatud täiesti ilma seguta! Legendi järgi peetakse sellise ehitusviisi põhjuseks kohalike talunike kavalat lahendust maksudest hoidumiseks – nimelt rajati majad nii, et maksukoguja tulekul võiks need kiiresti ära lammutada ja hiljem uuesti üles ehitada. Seejuures on vanimad trullid pärit 14. sajandist ja oma lihtsusest hoolimata ajale, tuulele ja päikesele vastu pidanud. Just Valle d’Itria metsikutes maapiirkondades leidub veel autentseid turismist liigselt puutumata trullisid, mis annavad õige pildi Apuulia oliivikasvatajate kodudest.
Lõunasöögiks on soovijatel võimalik proovida Apuulia tradutsioonilist orecchiette pastarooga (tõlkes kõrvakesed) ning osaleda sellele eelnevas pasta valmistamise meistriklassis.
Pärastlõunal sõidame edasi Ostunisse, mida kohalikud kutsuvad Valgeks linnaks ehk Citta Bianca. Jalutame mäeseljale ehitatud Ostuni kitsastel munakivitänavatel ning imetleme Vahemere stiilis majade säravvalgeid fassaade, lilledega kaunistatud treppe ja linnamüürilt avanevaid merevaateid.
6. päev
Ajalooline oliivifarm, Alberobello
Täna ootab meid avastusretk oliivikasvatusse, kus kasvavad ulivi millenari ehk tuhandeaastased oliivipuud – nende hulgas ka tõenäoliselt Itaalia vanim oliivipuu, mida pererahvas hellitavalt il grande vecchioks ehk suureks vanaks kutsub, ja mis arvatakse olevat üle 3000 aasta vana. Apuulias valmistatakse nimelt 40% kogu Itaalia kõrgkvaliteedilisest neitsioliiviõlist, mida juba Rooma aegadest alates on peetud „vedelaks kullaks“. Masseria Brancati oliivikasvatuse rajas Brancati aadlikeperekond 14. sajandil ja siin asub tänapäeval ca 800 üle tuhande aasta vana oliivipuu. Soovijatel on võimalik tutvuda nii kasvatuse kui traditsiooniliste oliiviõli tootmise meetoditega ning loomulikult ka „vedelat kulda“ degusteerida.
Edasi sõidame Alberobellosse – Apuulia trullide pealinna. Tänapäeval on trullid UNESCO kaitse all, ent elu neis käib tänu õitsvale turismile vanamoodi edasi – majadest leiab nii poekesi, kohvikuid kui eluasemeid. Kokku on Rione Monti ja Aja Piccola kvartalites üle 1500 trulli ja sadade sarnaste majakeste read teevad Alberobellost tõeliselt unikaalse linna kogu maailmas.
7. päev
Juustutootmine, Polignano a Mare, Monopoli, Castellana koobastik
Alustame hommikut meeliülendava maitseelamusega. Nimelt ootab meid külaskäik ühte Valle d’Itria mitmetest juustukodadest, kus toodetakse kõrgkvaliteedilist orgaanilist juustu. Soovijatel on võimalik tutvuda juustuvalmistamise saladustega ja degusteerida tõelist ja auhindadega pärjatud mozzarella ja burrata juustu.
Edasi sõidame Polignano a Maresse, mis, nagu nimigi ütleb, asub mere kaldal. Kaljusele nõlvale rajatud linn on piirkonnale omaselt valgete majade ja kitsaste tänavatega Vahemere stiilis arhitektuuripärl, kus on alati aega, et mõnel merele avaneval terrassil üks espresso juua ja türkiissinist silmapiiri nautida. Polignano a Mare on lisaks oma paradiislikule asukohale uhke veel kahe asja üle: nimelt tehakse siin kogu Apuulia parimat jäätist, mis muudab kuumal rannal peesitamise veelgi mõnusamaks. Ja teiseks on siit pärit armastatud laulja Domenico Modugno, kes laulis kogu maailma südamesse sõnad: “Volare, oh,oh… Cantare, oh,oh,oh,oh… Nel blu dipinto di blu… felice di stare lassù…”
Rannamõnud nauditud, liigume edasi Monopolisse – rannikul loksuvate tumesiniste paatidega ja võrkude ümber askeldavate kaluritega jõukasse sadamalinna, mille künkale rajatud majadelabürinti kuuluvad suursugune Karl V kindlus, barokne katedraal, krüptid, kirikud ja kloostrid.
Õhtul on soovijatel võimalik külastada Grotte di Castellanat – kokku kolme kilomeetri pikkust karstitekkelist Castellana koobastikku. Arvatakse, et koobastiku teke algas ca 90 miljonit aastat tagasi ja 60 meetri sügavused koopad on täis stalagmiite, stalaktiite, fossiile, lupjunud vorme ja värvilisi kivimeid, tehes sellest ühe Apuulia hinnalisema loodusmälestise.
8. päev
Bari
Bari – Riia, Riia – Tallinn
Viimasel päeval viib tee meid tagasi Apuulia pealinna Barisse, Aadria mere äärsesse sadama- ja ülikoolilinna, mis on Napoli järel Lõuna-Itaalia teine tähtsaim majanduskeskus. Siin asub ka üks Itaalia suurimaid ooperisaale, kunstimuuseumid, ajalooline vanalinn ning butiikide ja kohvikutega Via Sparano. Kõige selle krooniks mitme kilomeetri pikkune tuledes rannapromendaad, mistõttu kohalikud ise uhkusega ütlevad, et kui Pariis oleks mere ääres, siis oleks see „petit“ Bari.
Pärastlõunal sõidame lennujaama. Õhtul saabume Riiga ning jõuame sealt bussiga pärast südaööd tagasi Eestisse.
Paketi maksumuses sisaldub:
Transfeer Tallinn–Riia ning tagasi   
Liinilend Wizz Airiga Riia–Bari ning tagasi   
Käsipagas vastavalt Wizz Airi kehtivatele normidele;
hetkel 10 kg mõõtudega kuni 40x30x20 cm
Äraantav pagas 10 kg mõõtudega kuni 110x140x170 cm   
Sõit mugavustega bussis kohapeal (konditsioneer, video, WC, kuumaveeaparaat)   
Eestikeelsed linnaekskursioonid:
Bari
Lecce
Santa Maria di Leuca
Otranto
Ostuni
Alberobello
Polignano a mare
Monopoli
Jalutuskäik Castel del Monte ümber   
Majutus 2* hotellides Itaalias   
Kahekohalised mugavustega toad (dušš, WC)   
Hommikusöögid iga päev   
Lisatasu eest:
Kohaliku giidiga matk kanjonis 6 €
Veinide degusteerimine: täiskasvanud 16 €
lapsed kuni 17 a k.a – veini asemel karastusjooke või mahla 10 €
Õhtusöök kalarestoranis 34 €
Laevasõit mööda Aadria mere rannikut: täiskasvanud 18 €
lapsed kuni 10 a k.a 11 €
Rahvamuusika etendus 20 €
Kohaliku giidiga matk trullide maal 6 €
Ajaloolise oliivifarmi külastus 16 €
Orecchiette pasta valmistamise demonstratsioon koos einega 22 €
Juustutootmise külastus: täiskasvanud 13 €
lapsed kuni 10 a k.a – veini asemel karastusjooke või mahla 7 €
Castellana koobastiku külastus 17 €
Reisikindlustus